26 november 2025

Vogelgriep in Holwierde

In Holwierde is vogelgriep vastgesteld. Het gaat waarschijnlijk om een hoog pathogene variant. Dit is een variant waarbij erveel virus aanwezig is waardoor de kans op mutaties groot zijn. Om verspreiding van het virus te voorkomen, worden de circa 48.000 vleeskuikens op de locatie geruimd.

 

Meer informatie over de besmetting in Holwierde leest u hier: Vogelgriep vastgesteld in Holwierde

Landelijke maatregelen

Er geldt sinds 16 oktober 2025 een landelijke ophok- en afschermplicht in Nederland. De ophokplicht is van toepassing op alle commercieel gehouden vogels. De afschermplicht geldt voor niet-commercieel gehouden risicovogels (bijvoorbeeld hobbymatig gehouden kippen)

Ben u hobbyhouder? Dan moet u dus verplicht uw pluimvee (kippen), watervogels en loopvogels afschermen. Zo voorkomt u dat uw dieren in contact komen met zieke wilde vogels of hun uitwerpselen.

Meer informatie over ophok- en afschermplicht leest u hier: Ophok- en afschermplicht

Wat kunt u doen als u een dode vogel vindt?

U kun een melding maken bij een vondst van dode vogels. Dit kan helpen in het snel opsporen en bestrijden van vogelgriep.

Meer informatie over gevonden vogels leest u hier: Ik heb een dode vogel gevonden, wat moet ik doen?